Kaziuki w Wilnie 3dni

kaziuki w wilnie

 

 

Kaziuki w Wilnie 3 dni

 
Trasa przejazdu:

Wilno (2) - Troki

Transport: Autokar, Wyjazdy: z Warszawy, z Białegostoku, z Augustowa, z Gdańska, z Elbląga, z Ostródy, z Olsztyna, z Krakowa, z Poznania, z Wrocławia
Nasza opinia: Polecamy Państwu wycieczkę na 3 dni na Jarmark Kaziukowy
Rodzaj oferty: wycieczka weekendowa, wycieczka trzydniowa, city tour, stolica, długi weekend
Wyżywienie: Śniadania, Obiadokolacje
Zakwaterowanie:

Hotel Grata*** 15 min. od starówki.

PROGRAM IMPREZY:

Dzień 1

Wyjazd grupy zgodnie z rozkładem jazdy. Przejazd do Wilna, spotkanie z przewodnikiem, zwiedzanie Wileńskiej starówki, początek przy Ostrej Bramie, spacer starówką w dół do placu Katedralnego: Świątynia Unicka, cela Konrada, Cerkiew Św. Ducha, plac Ratuszowy, urocze boczne uliczki starówki, polski kościół Św. Ducha, kościół Św. Trójcy z obrazem Kazimierowskiego ,,Jezus Miłosierny”, Uniwersytet Wileński z dziedzińcami i kościołem Św. Janów. Czas wolny. Dalsze zwiedzanie: plac Katedralny, zaułek bernardyński z Muzeum Mickiewicza; Góra Trzech Krzyży, z której zobaczymy piękną panoramę wileńskiej starówki; dzielnica Republiki Zarzeczańskiej (Uzupio) – miejsce spotkań wileńskiej bohemy. Obiadokolacja w  restauracji (serwowane będą specjały kuchni litewskiej - cepeliny, barszcz litewski, domowy kwas chlebowy, a na koniec coś słodkiego). Przejazd do hotelu, zakwaterowanie w hotelu, nocleg.

Dzień 2

Śniadanie. Przejazd na starówkę. Całodzienny udział w Jarmarku Kaziukowym. Obiad we własnym zakresie, będzie można skosztować różnych litewskich specjałów na ulicznych stoiskach lub w restauracjach. Powrót do hotelu (możliwość korzystania z basenu i sauny do godziny 22:00), nocleg.

Dzień 3

Śniadanie. Spotkanie z przewodnikiem, dalsze zwiedzanie Wilna: przejazd na Rossę i zwiedzanie cmentarza na którym spoczywa serce Piłsudskiego następnie przejazd do najpiękniejszego w Wilnie kościoła Piotra i Pawła. Przejazd do Trok, zwiedzanie miasteczka malowniczo położonego wśród jezior. Spacer wzdłuż ulicy Karaimskiej, zapoznanie się z kulturą Karaimów licznie zamieszkujących te tereny. Największą atrakcją jest położony na wyspie zamek Wielkich Książąt Litewskich. Po zwiedzaniu degustacja kuchni karaimskiej (kibiny - duże pierogi z kruchego ciasta z nadzieniem z siekanego mięsa podane z tradycyjnym karaimskim rosołem). Czas wolny. Po południu wyjazd w drogę powrotną.

 

 

O wileńskich Kaziukach:

Kaziuki to święto Wilna, największe tego typu wydarzenie na Litwie i jednocześnie najstarszy jarmark w tej części Europy. To również symboliczne pożegnaniem z zimą. Ich tradycja sięga XVII wieku. Jest to jarmark odpustowy upamiętniający młodego księcia Kazimierza Jagiellończyka, wnuka Władysława Jagiełły, patrona Litwy i patrona rzemieślników,. Następca tronu Wielkiego Księstwa Litewskiego zmarł 4 marca 1484 w Grodnie i pochowany został w Katedrze Wileńskiej.

Dawniej uroczystości odpustowe trwały ok. dwóch tygodni. Dziś jarmark jest organizowany na wileńskiej starówce, Placu Katedralnym i na Prospekcie Giedymina w ostatni weekend przed uroczystością św. Kazimierza, w 2019 roku odbędzie się w dniach 1-3 marca.

Kaziuki to święto twórców ludowych. Trzydniowy kiermasz jest prezentacją dorobku mistrzów ludowych i rzemieślników, którzy oferują wszystko to, co przez długie zimowe wieczory wytworzyli. I tak spotkać tu możemy artystów ludowych, rękodzielników, hafciarki, garncarzy, kaletników, rymarzy, masarzy, piekarzy, cukierników, pszczelarzy i bartników, przedstawicieli często już ginących zawodów. Przywożą ze sobą wyroby ceramiczne, kute, tkane czy plecione.

Na jarmarku możemy nabyć wiklinowe kosze, bardzo popularne wśród turystów, wyroby z leszczyny i słomy, fujarki, drewniane zabawki, łyżki, miski czy beczułki. Nie brakuje też wyrobów z gliny – dzbanów, talerzy i dzwoneczków. Mamy tu również duży wybór biżuterii z bursztynu, kolorowych tkanin oraz dzieł malarzy i rzeźbiarzy.

Dużym zainteresowaniem cieszą się wyroby mające związek ze zbliżającym się Świętami Wielkanocnymi: wiklinowe koszyki na święconkę ozdobione koronką, figurki z kurczakami i zajączkami czy kolorowe pisanki zarówno te tradycyjne jak i zrobione z drewna, szkła, ceramiki, porcelany. Jednak niekwestionowaną królową jarmarku odpustowego i jej symbolem jest palma wileńska. Wykonana z suszonych naturalnych i farbowanych kwiatów i zbóż tworzy barwne tło dla innych wyrobów.

Oferta kulinarna przyprawia o zawrót głowy. Możemy spróbować tu nieklarowanego piwa domowego wyrobu, zjeść typowe litewskie potrawy: cepeliny (gotowane pyzy z mięsem, robione z surowych ziemniaków i okraszone skwarkami), kiszkę ziemniaczaną i delektować się razowym litewskim chlebem, którego możemy tu znaleźć nawet kilkadziesiąt rodzajów. Dużym powodzeniem cieszą się sprzedawane na sznurkach obwarzanki, lukrowane piernikowe serca, miody i miody pitne. Kupimy tu również tradycyjne litewskie wędliny (kindziuk litewski), wędzone ryby, sery czy wędzone wieprzowe uszy.

Niesamowity klimat jarmarku tworzą pochody z orszakiem przebierańców. Na jego czele kroczy kilkumetrowa postać św. Kazimierza, która prowadzi orszak od Katedry do kościoła św. Kazimierza. Tam, w obecności królewskiej świty, rycerstwa, mieszkańców miasta i gości zostaje ogłoszony początek jarmarku.

Uczestnikom przez cały czas towarzyszą koncerty, głównie kapel ludowych, przemarsze i procesje.

Festyn kaziukowy do doskonała okazja do zapoznania się z kulturą, tradycjami i kuchnią naszych sąsiadów. Pokazuje on bogactwo litewskiej ziemi i piękno tradycyjnego rękodzieła. To też dobre miejsce na zakup pamiątek i prezentów dla bliskich. W ostatnich latach, na fali popularności wileńskich kaziuków, organizowane są też na ich podobieństwo jarmarki w Kownie, białoruskim Grodnie czy niektórych miastach w Polsce.

 
UWAGI:
  • Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie
  • Dopłata do pokoju 1-osobowego: 200 zł
  • Chęć uczestnictwa w rejsie należy zgłosić przy rezerwacji.
CENA ZAWIERA:
  • transport komfortowym autokarem (WC, DVD, klimatyzacja) lub busem (DVD, klimatyzacja)
  • 2 noclegi w Wilnie w hotelu *** w pokojach 2-osobowych z łazienkami
  • 2 śniadania(bufet),
  • opiekę pilota
  • ubezpieczenie KL, NNW i BP
  • gwarancja stałej ceny
CENA NIE ZAWIERA:
  • pakiet realizacji programu: bilety wstępu; lokalni przewodnicy; zestaw Tour Guide; 1 obiadokolacja (serwowane w restauracji hotelowej lub na mieście- zupa, drugie danie, deser, kawa/herbata), degustacja kuchni karaimskiej (2 kibiny z rosołem) - 30 EUR (obligatoryjnie płatne pilotowi)

DLA GRUP STOSUJEMY INDYWIDUALNĄ KALKULACJĘ NA ZAPYTANIE. MOŻLIWOŚĆ WYJAZDU Z CAŁEJ POLSKI.