Kaziuki w Wilnie
Kaziuki to święto Wilna, największe tego typu wydarzenie na Litwie i jednocześnie najstarszy jarmark w tej części Europy. To również symboliczne pożegnaniem z zimą. Ich tradycja sięga XVII wieku. Jest to jarmark odpustowy upamiętniający młodego księcia Kazimierza Jagiellończyka, wnuka Władysława Jagiełły, patrona Litwy i patrona rzemieślników,. Następca tronu Wielkiego Księstwa Litewskiego zmarł 4 marca 1484 w Grodnie i pochowany został w Katedrze Wileńskiej.
Kościół św. Piotra i Pawła
Wizytówka Wilna, jeden z najwspanialszych zabytków tego miasta. Barokowy kościół położony na Antokolu, w dzisiejszej dzielnicy Wilna. Michał Kazimierz Pac, hetman wielki litewski i najbardziej znaczący magnat litewski drugiej połowy XVII w. ufundował ten kościół (wraz z klasztorem augustianów) jako wotum za pomyślne zakończenie wojny z Moskwą.
Ostra Brama
Jednym z symboli wileńskich jest Ostra Brama. W źródłach historycznych pierwsza wzmianka o Ostrej Bramie pochodzi z 1514 roku.
Ostra Brama dla większości jest miejscem świętym – sanktuarium Maryjnym. Jednakże kilka stuleci temu była to tylko jedna z dziesięciu bram miasta z basztą obronną – jedyna, która przetrwała do dziś. O funkcjach obronnych tej budowli świadczą strzelnice dobrze widoczne na zewnętrznej elewacji bramy.
Plac Ratuszowy – Rynek Starego Miasta
Plac Ratuszowy od sześciu stuleci jest jednym z głównych placów w Wilnie.
W 1387 roku Litwa przyjęła chrzest, a Wilnu nadane zostały prawa Magdeburskie. Toteż zaistniała potrzeba wzniesienia siedziby władz miejskich. Ponieważ w tym miejscu znajdował się Rynek miasta, ratusz zbuwano właśnie tu. W budynku rozlokował się Magistrat (czyli Rada Miasta). Znajdowały się tu sale sądowe, skarbiec, archiwum, skład broni i amunicji oraz pomieszczenie, gdzie przechowywane były wzorce jednostek miar. W piwnicy było więzienie.
Uniwersytet Wileński

Aleja Giedymina (Gedimino prospektas)

Kościół św. Anny
Kościół św. Anny jest arcydziełem późnego gotyku. Nie ma jednego zdania, co do autorstwa i daty budowy tej świątyni. Popularna legenda głosi, że Napoleon Bonaparte zachwycony finezyjnością architektury tego kościoła chciał go na dłoni przenieść do Paryża. Niestety rzeczywistość nie była tak romantyczna: podczas wyprawy Napoleona przez Litwę kościół został przekazany kawalerii francuskiej. Jednakże Napoleon w swoim liście do żony zaznacza, że „Wilno to bardzo piękne miasto”…
Kościół Bernardynów
Kościół Bernardynów pod wezwaniem św. Franciszka i św. Bernarda to masywna, ciężka budowla. W razie potrzeby mógł służyć nie tylko do celów religijnych, lecz także obronnych. Świadczy o tym 19 strzelnic widocznych na północnej elewacji kościoła. Zachowały się ostrołukowe arki okien, przypory w kształcie stopni, płaska spokojna kompozycja fasad, do gotyckiej architektury doskonale dopasowany został późniejszy siedemnastowieczny renesansowy fronton. Fresk na frontonie pochodzi już z dziewiętnastego wieku.
Zarzecze
Dzielnica ta często porównywana do paryskiego Monmartru lub do dawnej kopenhaskiej Kristianii, gdyż Zarzecze – to „republika“ artystów. Dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona - Anioła Zarzecza z brązu... Są tu też dwa kościoły, cmentarz, siedem mostów. Konstytucja Republiki Zarzecza wypisana jest na murze i można ją przeczytać skręcając w ulicę Paupio.
Wieża telewizyjna
Najwyższym budynkiem w mieście jest wieża telewizyjna; ma 326,5 m wysokości, a znajdująca się na wysokości 165 metrów restauracja jest najwyżej położonym ogólnodostępnym punktem widokowym. Stoliki umieszczono przy oknach na obrotowej platformie, która w ciągu godziny wykonuje pełen obrót wokół własnej osi, dzięki czemu można z lotu ptaka zobaczyć panoramę całego miasta.
Troki (Trakai)
Troki założono pomiędzy czterema jeziorami. Na wyspie na największym z nich, czyli na jeziorze Galvė, stoi zamek zbudowany w połowie XIV w. przez wielkiego księcia litewskiego Kiejstuta. To największy i najlepiej odrestaurowany zamek na Litwie.
Soviet Bunker
25 kilomterów od Wilna, 5 metrów pod ziemią – i już jesteś w ZSRR. Tu masz możliwość na dwie godziny przenieść się w przeszłość i stać się obywatelem państwa totalitarnego.
Na przybyszy czekają strażnicy z psami. Po pożegnaniu ze swoimi rzeczami, pieniędzmi, aparatami fotograficznymi i telefonami komórkowymi, ubrany w szare sowieckie waciaki, zanurzysz się w pełne napięcia i socjologicznych absurdów życie obywatela ZSRR. Będziesz prowadzony labiryntami, zobaczysz audycje telewizyjne i sklepy z 1984 roku, przesłucha Cię KGB, nauczysz się hymnu ZSRR i szybkiego wkładania maski przeciwgazowej. Będziesz mógł także potańczyć w rytm muzyki z tych czasów i sam przygotować prawdziwy radziecki obiad. Nieopodal Wilna, na odgrodzonych od spojrzeń ciekawskich 2 hektarach lasu znajduje się dwupiętrowy tajny podziemny bunkier o powierzchni 3 000 m2. Powstał na rozkaz z Moskwy jako alternatywna stacja telewizyjna na wypadek wojny atomowej z Zachodem.
Park Europy
