Error: JUser::_load: Nie można załadować danych użytkownika o ID: 62

Zarzecze

zarzecze w wilnieDzielnica ta często porównywana do paryskiego Monmartru lub do dawnej kopenhaskiej Kristianii, gdyż Zarzecze – to „republika“ artystów. Dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona - Anioła Zarzecza z brązu... Są tu też dwa kościoły, cmentarz, siedem mostów. Konstytucja Republiki Zarzecza wypisana jest na murze i można ją przeczytać skręcając w ulicę Paupio.

Zarzecze jest jedną z najstarszych dzielnic Wilna. Wzmianki w źródłach historycznych pochodzą z XVI wieku. Dawniej szumiały tu skrzydła wielu młynów wiatracznych. Było to przedmieście zamieszkane głównie przez rzemieślników i biedotę. W pewnym okresie w pobliżu Zarzecza znajdowała się dzielnica „domów schadzek”. W czasach sowieckich Zarzecze stało się dzielnicą marginesu społecznego i należało do najbardziej niebezpiecznych w Wilnie. Z biegiem czasu do tanich, zaniedbanych domów na Zarzeczu zaczęli się wprowadzać artyści – przecież tuż obok, za mostkiem, znajduje się Akademia Sztuk Pięknych.

Obecnie Zarzecze stało się prestiżową i jedną z najdroższych dzielnic Wilna. Odbywają się tu festiwale mody alernatywnej, organizowane są koncerty, wystawy, wieczory poetyckie, przedstawienia oraz inne ciekawe i oryginalne imprezy.
 
Jak sama nazwa mówi: Zarzecze – to „miejsce za rzeką”. Rzeka Wilenka stanowi nieodłączną część dzielnicy. Nic więc dziwnego, że jeszcze jednym symbolem Zarzecza jest rusałeczka, zwana też Panną z Zarzecza. Autorem rzeźby jest Romas Vilciauskas. Figurka rusałeczki z bronzu umieszczona jest w niszy na nabrzeżu Wilenki. Podobno to właśnie ona przyciąga tu ludzi z całego świata. A ci, co nie mogą oprzeć się jej urokom, pozostają na Zarzeczu na zawsze.
 
Na głównym placu Zarzecza w 2002 r. odsłonięta została rzeźba Anioła. To dzieło rzeźbiarza Romasa Vilciauskasa stało się symbolem dzielnicy.
 
POLECAMY NASZE WYCIECZKI (kliknij zdjęcie aby otworzyć ofertę)
Ryga-Sztokholm-Turku-Helsinki-Tallin 6 dni

Tallin
Opis wycieczki
Nowość!!! Wycieczka łącząca wyjazd autokarem i przeprawy promami. Podczas objazdu Krajów Bałtyckich zwiedzą Państwo 4 stolice: Rygę, Sztokholm, Tallin, Helsinki. Dzięki nocnym przeprawom promami nie tracimy czasu na przejazdy. Podczas rejsów oferujemy kolacje w formie "bufetu all inclusive".  

Bałtycka przygoda 9 dni

Tallin
Opis wycieczki
Wycieczka, objazdowa po Krajach Bałtyckich, podczas której zobaczą Państwo aż 5 stolic: Rygę, Sztokholm, Helsinki, Tallin, Wilno. Dużą atrakcją są rejsy promem, podczas których odbędzie się kolacja w formie "bufetu all inclusive".   

Kaziuki w Wilnie 3dni

Troki
Opis wycieczki

Kaziuki to święto Wilna, największe tego typu wydarzenie na Litwie i jednocześnie najstarszy jarmark w tej części Europy. To również symboliczne pożegnaniem z zimą. Ich tradycja sięga XVII wieku. Zapraszamy na wycieczkę do Wilna podczas tego niesamowitego wydażenia.

Hotel Grata*** 15 min. od starówki.

Basen i sauna w cenie!

 

Wycieczka do Wilna z całej Polski 3dni

Troki
Opie wycieczki

Polecamy Państwu wycieczkę na 3 dni Kowno-Wilno-Troki, która w latach poprzednich była potwierdzona w 100% terminów. Jest to najkrótsza wycieczka, na którą wystarczy wziąć tylko jeden dzień urlopu. Podczas pobytu na Litwie poznamy najciekawsze zabytki miast, zjemy trochę litewskich potraw (cepeliny, bliny, chłodnik, kwas), poznamy kulturę karaimów w Trokach i spróbujemy ich kuchni a w szczególności specjalności KIBINÓW.